O Nas

Nasza historia

Oficjalnie…

Stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie powstało oficjalnie 7 czerwca 2017 roku. To wtedy właśnie zostało oficjalne wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.

Faktyczny początek…

…, aby go poznać trzeba się cofnąć kilkanaście miesięcy wcześniej. Jesienią roku 2015 pewne sochaczewskie małżeństwo postanowiło pograć w gry planszowe. Mieli już niemałą kolekcję, jednak większość ich gier przy liczbie graczy miała wyraźne zastrzeżenie „Im więcej tym lepiej”. Nie mieli jednak pomysłu jak znaleźć chętnych do wspólnej gry, nikogo nie znali, mieszkali tu dopiero od kliku miesięcy. Postanowili ogłosić na fb, że chętnie z kimś zagrają i po kilku niewypałach lokalowych jako miejsce spotkań wybrali sochaczewską klubokawiarnię Bez Ogródek.

Po kilku spotkaniach okazało się, że nawet w Sochaczewie jet z kim grać w planszówki. Zaczęły się pojawiać nowe osoby, przynosiły one swoje egzemplarze a spotkania powoli zaczęły zajmować kolejne stoliki. 

Nabieramy tempa…

…, dokładnie w tym momencie. Nika i Krzysztof doszli do wniosku, że warto spróbować szerzej, czemu nie zaprosić cały Sochaczew do wspólnej gry, czemu nie „Zarazić całego miasta”? Zaczęły się pierwsze turnieje, eliminacje do mistrzostw Polski w bardzo popularne gry oraz bardziej zorganizowane spotkania. Tu napotkali pierwszy problem. Chcieli zadbać o najwyższą jakość tych spotkań a bez nowych gier nie mogli tego zrobić gdyż nawet stali bywalcy zaczęli się nudzić ciągle tymi samymi tytułami. Stanęli przed pierwszym wyzwaniem – skąd wziąć środki na egzemplarze nowych gier? Okazało się jednak, że grupom nieformalnym, jaką wtedy byli, bardzo trudno zdobyć wszelakie fundusze z różnych źródeł. Musieli się sformalizować…

Formalizujemy się…

…, wtedy padło słowo „stowarzyszenie”. Po kilku nieprzespanych nocach i odpowiedzi na wiele „ale” rzucili wszystko na jedną kartę. Podczas założycielskiego spotkania, w maju 2017, razem ze swoim znajomym Jakubem napisali regulamin, ustalili wszystkie szczegóły, wybrali Nikę jako przewodniczącą, spisali protokół a wszystko to zanieśli do sochaczewskiego starostwa. Kilka tygodni później, ku radości wszystkich , dostali potwierdzenie wpisania do ewidencji stowarzyszeń zwykłych. Byli stowarzyszeniem. Teraz świat stanął przed nimi otworem. Do stowarzyszenia dołączali nowi członkowie, zaczęło być o nim głośno. Kilka miesięcy później ich projekt „RozeGRAmy całe miasto” zdobył dofinansowanie w ramach X edycji programu „Działaj Lokalnie”. Projekt ten pozwolił dokupić nowe gry, zaistnieć na „sochaczewskim podwórku”.

Jak jest teraz…

…, w tej chwili stowarzyszenie Planszówki w Sochaczewie stara się prężnie działać i realizować swoją misję rozegrania całego Sochaczewa. Organizuje cykliczne spotkania podczas których wszyscy chętni mogą zagrać w grę z szerokiej kolekcji która liczy już teraz ok. 200 tytułów.

Cel?

Na pierwszym miejscu zależy nam na tym, aby mieszkańcy Sochaczewa odkryli gry planszowe jako świetną okazję do oderwania się od ekranów telewizora/komputera i wyjścia całą rodziną z domu, by przy niezobowiązującej rozrywce po prostu się razem pobawić, pośmiać, czy porozmawiać. 

 

To nasz cel przewodni…

…chcesz nam pomóc? Zapraszamy do kontaktu.

 

Członkowie Stowarzyszenia Planszówki w Sochaczewie
Komentarze